Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 2, 2018 in Remonty i budowa |

Jakpol metaloplastyka. Moda na metaloplastykę

Jakpol metaloplastyka. Moda na metaloplastykę

Metaloplastyka to jedna z piękniejszych dziedzin rzemiosła artystycznego, która towarzyszy człowiekowi od wieków. Obejmuje zarówno przedmioty użytkowe (bramy, lampy, świeczniki), jak i dekoracyjne (rzeźby, biżuteria). Rozwinęła się w różnych kulturach na całym świecie.

Metaloplastyka – trochę historii

Choć sam termin pojawił się po raz pierwszy dopiero w latach 20. XX wieku, to techniki odpowiednie dla tej dziedziny znane są ludzkości od czasów prehistorycznych. Już ludy pierwotne wytwarzały pierwsze ozdoby z metalu (bransolety, klamry, szpile, spirale). Z upływem czasu i wzrostem cywilizacji doskonalono nabyte umiejętności, rozwijając technikę.

Jakpol metaloplastyka. Wykonywanie przedmiotów z metalu – technika

Rękodzielnicy zajmując się obróbką metalu na zimno, kształtują surowiec poprzez kucie, wyginanie, cięcie, wyklepywanie, wiercenie, wytłaczanie powierzchni. Mogą w ten sposób uzyskać różnorodne kształty i faktury przedmiotu.

Współczesna metaloplastyka łączy elementy dekoracyjne z typowo użytkowymi. Dla przykładu firma Jakpol metaloplastyka wytwarza piękne i niebanalne kwietniki, świeczniki, karnisze metalowe w przeróżnych kształtach, łącząc niekiedy metal z elementami szklanymi. To ciekawy i bardzo modny sposób na urozmaicenie każdego wnętrza.