Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 15, 2023 in Remonty i budowa |

Kiedy warto zdecydować się na wymianę okien?

Kiedy warto zdecydować się na wymianę okien?

Zakup wysokiej jakości systemów okiennych to inwestycja na wiele sezonów. Nawet najlepsze okna nie są jednak wieczne. Z biegiem lat ich wygląd, właściwość termoizolacyjne oraz akustyczne ulegają zmianie. W związku z tym po upływie pewnego czasu należy zdecydować się na wymianę stolarki okiennej. Kiedy warto to zrobić? Dowiesz się tego z dalszej części naszego artykułu. Zachęcamy do lektury.

Zauważalna utrata szczelności

Wymiana okien w budynku powinna być wykonana w momencie utraty szczelności przez zamontowane wcześniej systemy. Przyczyn takiego stanu jest co najmniej kilka. Pierwszą z nich są błędy popełnione w czasie osadzanie okien w murze. Jeżeli system nie został zainstalowany z zachowaniem zasad poprawnego montażu, z pewnością nie będzie spełniał swojej podstawowej funkcji w przyszłości. Na pogorszenie izolacji okien wpływ ma też ich wiek, niewłaściwa konserwacja oraz naprawy wykonywane przez amatorów bez doświadczenia i odpowiedniej wiedzy.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Plastixal, polskiego producenta okien aluminiowych i z PCV:

Kiedy przez okna do wnętrz dostaje się dużo większa ilość zimnego powietrza z zewnątrz, to znak, że remontu nie da się uniknąć. Osłabienie właściwości termoizolacyjnych prowadzi nie tylko do niższego komfortu cieplnego, ale także wyższych rachunków za ogrzewanie. Kolejnym objawem nieszczelności są krople wody pojawiające się na parapecie w czasie deszczowych dni. Wymianę stolarki należy przeprowadzić również w momencie, gdy do pomieszczeń przedostaje się nadmierny hałas z ulicy. Jeśli okna przepuszczają dźwięki i nie są w stanie ich odpowiednio wyciszyć, to nie ma na co czekać. Podjęcie decyzji o rychłej wymianie jest w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem.

Uszkodzenie stolarki okiennej

Wymiana stolarki okiennej może być konieczna, gdy jeden z jej elementów uległ uszkodzeniu. Wieloletnie użytkowanie, brak odpowiedniej pielęgnacji, błędy popełniane podczas regulacji okuć, włamanie czy zwykły wypadek – to tylko kilka z możliwych przyczyn zniszczenia okien. Usunięcie starych i wstawienie nowych systemów to decyzja, którą trzeba podjąć, jeżeli zamontowanych wcześniej modeli nie da się naprawić z użyciem właściwie dobranych części zamiennych. W tym przypadku własną opinię warto skonsultować ze specjalistą zajmującym się usuwaniem tego typu usterek. Doświadczony serwisant współpracujący z producentem okien oceni, czy szkoda jest na tyle poważna, że wymiany nie da się uniknąć.

Zmiana aranżacji wnętrza

Innym powodem, dla którego warto zdecydować się na wymianę stolarki okiennej, jest zmiana aranżacji wnętrza w konkretnym pomieszczeniu lub całym budynku. Chęć zamiany dotychczasowych okien z PCV na modele z nowszych kolekcji zwykle wiąże się z osobistymi preferencjami inwestora, któremu najzwyczajniej w świecie nie podobają się stare systemy. Bardzo często dotyczy to właścicieli domów zakupionych na rynku wtórnym. Wymiana okien pozwala na lepsze doświetlenie pomieszczeń naturalnym światłem i wpływa pozytywnie na ogólną estetykę wnętrza. Zwykle oznacza przy tym poprawę właściwości termoizolacyjnych i akustycznych, dzięki czemu budynek staje się obiektem energooszczędnym.