Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 27, 2023 in Remonty i budowa |

Na czym polega ciepły montaż okna?

Na czym polega ciepły montaż okna?

Ciepły montaż okien to sposób mocowania stolarki otworowej zyskujący na popularności w ostatnich latach. Aby prawidłowo spełniał swoje zadania, powinien być przeprowadzony przez doświadczonych instalatorów. Wymaga też zastosowania specjalistycznych akcesoriów, takich jak taśmy czy konsole. Wyjaśniamy, czym jest ciepły montaż okna oraz jakie są płynące z niego korzyści.

Czym jest ciepły montaż okna?

Ciepłym montażem nazywane jest osadzanie okien z wykorzystaniem kilku warstw izolacji. W odróżnieniu od standardowego mocowania z użyciem jedynie pianki poliuretanowej stosuje się tutaj również taśmy oraz folie uszczelniające. Ciepły montaż obejmuje również instalowanie okien w warstwie ocieplenia. Do tego celu wykorzystuje się specjalne konsole, kleje oraz inne akcesoria mocujące. Do przeprowadzenia ciepłego montażu okien wykorzystuje się zazwyczaj kilka różnych rodzajów uszczelnień.

Pianka poliuretanowa stanowiąca centralną część wypełnienia szczelin zapewnia izolację termiczną oraz akustyczną. Aby nie ulegała degradacji, od strony wewnętrznej mocowane są paroszczelne folie uszczelniające, które zapobiegają przenikaniu wilgoci z pomieszczeń do warstwy pianki. W ten sposób chronią ją przed uszkodzeniem i rozwojem drobnoustrojów. Od strony zewnętrznej mocuje się taśmy rozprężne oraz paroprzepuszczalne. Ich zadaniem jest ochrona przed opadami deszczu, promieniowaniem słonecznym oraz podmuchami wiatru.

Korzyści z ciepłego montażu okien

Jak podkreślają eksperci dystrybutora okuć budowlanych Akces, ciepły montaż okien, w szczególności przeprowadzany w warstwie ocieplenia, może przynieść właścicielom domów i mieszkań wymierne korzyści. Dzięki takiej wielowarstwowej izolacji możliwe jest zapobieganie powstawaniu mostków termicznych odpowiedzialnych za znaczne straty energii. Ciepły montaż to zatem sposób na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania obiektu w chłodniejszych miesiącach, ale również chłodzenia go podczas upałów.

Zwiększona szczelność zapobiegnie również nadmiernemu zawilgoceniu pomieszczeń. Nie należy zapominać, że taki sposób mocowania stolarki okiennej redukuje też prawdopodobieństwo rozwoju grzybów i bakterii, co korzystnie wpływa na zdrowie mieszkańców. Chociaż wiąże się z większym wydatkiem niż standardowy montaż, z pewnością warto w niego zainwestować. Dodatkowo istnieje możliwość uzyskania dofinansowania w ramach programów dotacji do termomodernizacji budynków.