Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 5, 2023 in Remonty i budowa |

Jak zapobiec pożarom sadzy w przewodach kominowych?

Jak zapobiec pożarom sadzy w przewodach kominowych?

Często zapominamy o regularnym czyszczeniu przewodów kominowych, co może prowadzić do poważnych problemów, takich jak pożary sadzy. W rzeczywistości, są one jednym z głównych powodów pożarów w budynkach mieszkalnych. Aby uniknąć tego typu niebezpieczeństwa, należy zastosować kilka prostych środków ostrożności. Z tego artykułu dowiesz się, o czym należy pamiętać, by uniknąć potencjalnego zagrożenia.

Z jaką częstotliwością należy czyścić kominy?

Jednym ze sposobów zapobiegania pożarom sadzy jest regularne czyszczenie przewodów kominowych. Specjaliści z firmy Taniekominy.pl zalecają, aby to robić co najmniej raz w roku, chyba że używasz kominka bardzo często. W takim przypadku konieczne może być czyszczenie przewodów kominowych dwa razy w roku.

Jaki wpływ na potencjalny pożar ma wybór paliwa?

Innym ważnym środkiem ostrożności jest stosowanie odpowiedniego paliwa do kominka. Drzewo liściaste, takie jak brzoza i jesion czy dąb będą bardzo dobrym wyborem. Warto unikać drzew iglastych, ponieważ charakteryzują się dużą ilością żywicy, która zanieczyszcza komin oraz palenisko w procesie spalania. Przy wyborze materiału na opał ważne jest również jego przechowywanie. Najlepiej postawić na drewno seozonowane, czyli takie, które leżakowało w przewiewnym i suchym miejscu co najmniej półtora roku. Taka metoda przechowywania zapewnia dłuższy czas palenia, ale i redukcję ilości zanieczyszczeń.

Dlaczego kontrola spalania zapobiega pożarom sadzy?

Osadzanie się sadzy w dużym stopniu jest spowodowane niewłaściwym sposobem palenia. Aby proces przebiegał prawidłowo, należy zadbać o odpowiednią ilość drewna/ Nie zaleca się zapełniania paliwem całej komory, gdyż zamiast ciepła uzyskamy dym, który będzie zanieczyszczał komin. Kolejnym istotnym czynnikiem jest zapewnienie odpowiedniego dopływu powietrza, który można zmniejszyć dopiero, kiedy całe drewno się wypali, a kominku pozostanie tylko żar. Dopływ można zamknąć całkowicie w momencie całkowitego wygaszenia żaru.

Podsumowując, aby uniknąć pożarów sadzy w przewodach kominowych, należy regularnie czyścić przewody kominowe i stosować odpowiednie paliwo do kominka. Trzeba również pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpiecznego spalania, W ten sposób można zapobiec groźnym pożarom i zachować bezpieczeństwo swojego domu.