Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 3, 2023 in Remonty i budowa |

Czy w piecu na ekogroszek można palić pelletem i na odwrót?

Czy w piecu na ekogroszek można palić pelletem i na odwrót?

Ekogroszek i pellet to bardzo popularne materiały opałowe. Charakteryzują się wysoką wartością opałową, niską wilgotnością oraz niewielką zawartością popiołu po zużyciu. Oba surowce spalane są w przystosowanych do tego piecach. Użytkownicy kotłów na jedno z tych paliw często zastanawiają się, czy w posiadanym przez siebie urządzeniu mogą palić drugim materiałem. Jeżeli interesuję Cię ta kwestia, zapoznaj się z dalszą częścią naszego artykułu.

Różnice pomiędzy ekogroszkiem a pelletem

Zarówno ekogroszek, jak i pellet to paliwa stałe należące do grupy najwydajniejszych materiałów opałowych. Na tym jednak podobieństwa obu surowców się kończą. Ekogroszek to opał produkowany z węgla kamiennego bądź brunatnego. Wytwarza się go z wysokokalorycznego surowca o niskiej zawartości siarki i wody. To węgiel pozbawiony zanieczyszczeń, w tym miału, flotokoncentratu oraz mułu. Największą zaletą ekogroszku jest wysoka wartość opałowa. Pod tym względem materiał ten ma znaczną przewagę nad pozostałymi paliwami.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Kołton, producenta kotłów C.O.: Innym typem opału jest pellet. Produkuje się go z biomasy, czyli wysuszonych trocin, zrębów drzewnych oraz pozostałości po produkcji rolnej. To materiał zaliczany do grupy odnawialnych i ekologicznych – niemających negatywnego wpływu na środowisko naturalne. W trakcie spalania pelletu do atmosfery nie dostają się szkodliwe związki gazów i substancji chemicznych. Po spaleniu pozostawia niewielką ilość popiołu, który może być wykorzystany jako naturalny nawóz. W porównaniu z ekorgoszkiem wyróżnia się mniejszą wilgotnością i większą czystością. Rozkłada się samoistnie i nie wymaga utylizacji. Przegrywa z nim wyłącznie w kwestii kaloryczności. Pellet charakteryzuje bowiem niższa wartość opałowa.

Spalanie pelletu w kotle na ekogroszek – czy to możliwe?

Z uwagi na liczne różnice pomiędzy oboma materiałami spalanie jednego z nich w kotle przystosowanym do obsługi drugiego z reguły nie jest możliwe. Palenie pelletem w piecu na ekogroszek może doprowadzić do zmniejszenia wydajności całej instalacji, a w skrajnych przypadkach nawet zniszczenia urządzenia.

Użytkownicy najnowszej generacji kotłów na ekogroszek mogą jednak w prosty sposób zmodyfikować swój piec i dostosować go do potrzeb innego opału. Optymalnym rozwiązaniem w tym przypadku jest wymiana palnika. Dzięki temu urządzenie może obsługiwać pellet bez utraty wydajności. Należy przy tym pamiętać, że wszystkie tego typu zmiany powinny być przeprowadzane przez doświadczonego fachowca. Najlepiej, aby była to osoba wskazana przez producenta pieca. Nikt inny nie zna się tak dobrze na konkretnym rodzaju kotła.