Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 11, 2021 in Remonty i budowa |

Metaloplastyka na zamówienie

Metaloplastyka na zamówienie

Metaloplastyka to dziedzina, która zajmuje się wyrabianiem, kształtowaniem przedmiotów (dekoracyjnych oraz użytkowych) z metalu. Bywa też, że metalowe przedmioty są równocześnie dekoracją i praktycznym elementem wyposażenia. Sztuka obróbki metalu jest niezwykle stara, bo od dawna już ludzie zajmują się kowalstwem, hutnictwem czy ślusarstwem.

Z upływem czasu wytworzyły się podgałęzie wyżej wymienionych dziedzin, takie jak: kowalstwo artystyczne (można by powiedzieć, że inaczej metaloplastyka artystyczna), jubilerstwo, grawerstwo, inkrustowanie, miedziorytnictwo, brązownictwo, zdobnictwo metali, galwanizerstwo, emalierstwo, a także rzeźbiarstwo.

Nazwy tworzenia z metalu różnią się ze sobą przede wszystkim ze względu na wykorzystywany surowiec. Metaloplastyka artystyczna korzysta bowiem z metali kolorowych, a także z ich stopów, między innymi: z miedzi, cyny, cynku, mosiądzu, brązu oraz aluminium. Aby nieco udekorować metal dodaje się do niego nieco szkła czy kamieni (szlachetnych oraz półszlachetnych).

Do otrzymania wyrobów z metaloplastyki wykorzystuje się pewne techniki. Najpopularniejszą techniką obróbki metalu jest obróbka na ciepło (zwana inaczej kowalstwem artystycznym), a także obróbka na zimno (inaczej ślusarstwo artystyczne), ale stosowane jest także odlewnictwo, emalierstwo i grawerstwo. W tych technikach stosuje się skręcanie, kucie, prostowanie, wywijanie, cięcie, łączenie, tłoczenie, wiercenie, lakierowanie, odlewanie, repusowanie, złocenie, patynowanie i galwanizowanie.

Wyroby uzyskane metodą metaloplastyki artystycznej nadają się do ozdoby domu, mieszkania, ale także balkonu, tarasu, ganku czy ogrodu. Mogą być to ogrodzenia, poręcze, balustrady, różne kraty, meble ogrodowe (ławki, stoliki, siedziska), donice, kwietniki, drabinki, pergole dla roślinności. Ponadto z metalu wykorzystywane są także różnorodne instalacje artystyczne, takie jak rzeźby, płaskorzeźby, a nawet tablice pamiątkowe. Wewnątrz domu czy ogrodu sprawdzą się natomiast niewielkie, metalowe meble (jak na przykład stolik kawowy, półka wisząca czy szafka nocna) oraz różne dodatki dekoracyjne.