Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 24, 2023 in Remonty i budowa |

Zalety izolacji dachowej wykonanej z płyt PIR

Zalety izolacji dachowej wykonanej z płyt PIR

Płyty PIR są specjalnym materiałem o właściwościach izolacyjnych – konkurencyjnych dla styropianu czy wełny mineralnej. Są łatwe w szybkim montażu, przy atrakcyjnej cenie. Poza tym płyty dachowe PIR wyróżniają się zwiększoną nośnością i wytrzymałością na negatywny wpływ obciążeń konstrukcyjnych. Jakie zalety mają płyty PIR przy izolacji dachu?

Dlaczego warto izolować dach płytą PIR?

Produkty te powstają z poliizocyjanuratu i mają strukturę komórkową. Pozwalają uzyskać niski współczynnik przewodzenia ciepła. To z kolei znacznie zwiększa izolacyjność materiału. Płyta PIR wyróżnia się również odpornością na wpływ obciążeń (np. od zalegającego śniegu) i minimalną nasiąkliwością. Ze względu na swoją niewielką gęstość i grubość płyta jest bardzo lekka, co wpływa na bezproblemowy montaż. Porównując ją do innych materiałów izolacyjnych, ma twardszą strukturę i jest odporniejsza na działanie wysokich temperatur czy ognia.

Jak powstaje płyta PIR?

Produkty te powstają z pianki termoizolacyjnej (pianek poliuretanowych). To ulepszona wersja materiału PUR, który ma gorsze właściwości i wyższą cenę. Płyty PIR powstają z izocyjanianu, poliolu poliestrowego i dodatkowych aktywatorów czy stabilizatorów. To elementy warstwowe, z centralnym rdzeniem PIR. Na zewnątrz z kolei znajduje się okładzina z różnych materiałów – np. z włókna szklanego czy aluminium. Gdy rdzeń zostanie połączony z okładziną, powstaje gotowa płyta, jaką następnie docina się do potrzebnego wymiaru. Takie produkty oferuje m.in. producent płyt PIR TermPIR, który dba o właściwości swojego asortymentu.

Do izolacji jakich dachów sprawdzi się płyta PIR?

Stosuje się ją do dachów o każdej konstrukcji – dachu skośnego oraz płaskiego. Wysokie parametry izolacyjne materiału, a przy tym jego niewielki ciężar własny i niska nasiąkliwość pozwalają uzyskać najwyższą jakość i długotrwałą użyteczność. Ponieważ płyta PIR jest szczelnym izolatorem, który pozwala wykluczyć powstawanie mostków termicznych, to stosuje się ją również w budownictwie energooszczędnym. Jest to także bezkonkurencyjny materiał, za pomocą którego można zapewnić odpowiednie warunki termiczne bez strat ciepła w budynku oraz komfort jego użytkowników.