Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 21, 2018 in Remonty i budowa |

Teownik 120, dwuteownik hem. Czego nie wiemy o naszym domu

Teownik 120, dwuteownik hem. Czego nie wiemy o naszym domu

Gdy zajmujemy się budową domu, staramy się przygotować jego projekt i konstrukcję w oparciu o jego schematy. Wielu z nas nie zdaje sobie jednak sprawy jak niewielkie elementy decydują o naszej konstrukcji.

teownik 120

Jednym z takich elementów są kształtowniki – elementy o przekroju poprzecznym, które podtrzymują konstrukcję budowlaną. Należy do nich np. teownik 120 i dwuteownik hem. Teownik służy głównie do wznoszenia budowli i konstruowania maszyn, jest zbliżony swoją posturą do litery T. Dwuteownik z kolei swoim kształtem przypomina dwie litery T, które się ze sobą stykają. Dwuteowniki mają zwykle długość od 3 do 13 lub 15 metrów w zależności od wysokości – te powyżej 140 milimetrów są zwykle dłuższe.

dwuteownik hem

Aby dowiedzieć się jaki element jest bardziej warty umieszczenia go w konstrukcji, najlepiej udać się do inżyniera i zaznajomić się z jego opinią, gdyż osoby nieywspecjalizowane niekoniecznie muszą być zaznajomione z tym tematem. Ewentualnie terminy wpisane w wyszukiwarkę takie jak: teownik 120 czy dwuteownik hem przybliżą do wymarzanego produktu i nie będziemy potrzebować dłużej się zastanawiać nad trudnymi wyborami.