Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 30, 2023 in Remonty i budowa |

Czym charakteryzują się parkiety i podłogi lite?

Czym charakteryzują się parkiety i podłogi lite?

Podłogi drewniane zawsze zachwycały walorami używkowymi i estetycznymi. Mimo ekspansji różnego typu podłóg mniej lub bardziej syntetycznych nadal cieszą się niesłabnącym uznaniem. Do najbardziej popularnych należą podłogi z drewna litego. Szukasz idealnego rozwiązania do domu? Dowiedz się, czym charakteryzują się parkiety i podłogi lite.

Czym są deski podłogowe lite?

Parkiety drewniane mogą być wykonane w kilku technologiach. Na przykład deska warstwowa składa się z dwóch lub trzech warstw drewna, sklejonych w jeden element. Natomiast deski lite podłogowe stanowią jedną warstwę szlachetnego drewna o grubości dochodzącej nawet do 22 mm. Surowcem obecnie najczęściej wykorzystywanym przez najlepszych producentów jest wysokiej klasy drewno dębowe i jesionowe. Jeśli poszukujesz trwałych i ponadczasowych podłóg, szukaj ich u renomowanych dystrybutorów. Jednym z nich jest dostawca podłóg drewnianych i parkietów Giełda Parkietów z Poznania, który oferuje także deski podłogowe surowe, lakierowane i olejowane, deski na ogrzewanie podłogowe, parkiety warstwowe oraz chemię do parkietów.

Walory estetyczne parkietów i podłóg litych

Największą zaletą parkietów i podłóg litych jest fakt, że zostały wykonane ze szlachetnego materiału, czyli drewna. Obecność drewna w naszym otoczeniu pozytywnie wpływa na samopoczucie, odpręża i działa relaksująco. Dlatego jest cenione i często wykorzystywane do wykańczania domów. Drewno cechuje się naturalnym pięknem, głębią odcieni i różnorodnością faktur. Parkiety drewniane wprowadzają do wnętrz harmonię i poczucie bliskości z naturą. Jednocześnie nadają im elegancji i ponadczasowego sznytu.

Zalety użytkowe litych podłóg drewnianych

Oprócz walorów estetycznych podłogi muszą zapewniać odpowiednią wytrzymałość i trwałość. Dobrzy producenci desek litych wykorzystują wysezonowane drewno, które jest w minimalnym stopniu wrażliwe na naprężenia wynikające ze zmiany wilgotności. Zapewniają też doskonałą stabilność wymiarową. Dzięki temu układanie podłóg jest wygodne i szybkie, a parkiet pozostaje stabilny przez wiele lat. Podłogi dębowe i jesionowe są twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zawilgocenia. Dostępne są w wielu wariantach wymiarowych, jako deski surowe, olejowane lub lakierowane. Warto na koniec zaznaczyć, że podłogi drewniane lite łatwo można poddawać renowacji, nawet wielokrotnie.