Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 15, 2023 in Remonty i budowa |

Czy warto mieć okno w dachu?

Czy warto mieć okno w dachu?

Poddasze może być przestrzenią użytkową lub też nie. W zależności od tego, jakie jest jego przeznaczenie, powinno się je do niego optymalnie dostosować. Jednak niezależnie od tego, jak zostanie zaaranżowane i do czego będzie wykorzystywane, warto jeszcze na etapie projektowania zadbać o to, aby znalazły się na nim odpowiednie okna dachowe oraz wyłaz dachowy. Dzięki nim będzie to bowiem przestrzeń przyjazna dla domowników, gdyż zostanie doświetlona, a jej wentylacja będzie działać sprawniej.

Czym są okna dachowe i jakie są ich rodzaje?

Okna dachowe nazywane też oknami połaciowymi, których bogatą ofertę przygotował dla swoich klientów m.in. sklep internetowy BUDUJEMYonline.pl, to okna o specjalnej konstrukcji przeznaczone do montażu w połaci dachu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego typu okien. Inwestorzy mogą wybrać:

okna uchylno-obrotowe — cieszą się ogromną popularnością, można je uchylać lub obracać o 180 stopni i blokować w tej pozycji, dzięki czemu ich czyszczenie jest bezpieczne i wygodne,
okna obrotowe — takie okna są najczęściej wybierane przez inwestorów, gdyż są niezwykle funkcjonalne, skrzydło można obrócić o 180 stopni i zablokować, dzięki czemu mycie staje się komfortowe i bezpieczne,
okna klapowo-obrotowe — takie okna można unieść nawet do kąta 45 stopni, używając do tego klamki umieszczonej w dolnej części skrzydła, dzięki czemu domownicy mogą cieszyć się panoramicznym widokiem,
okna uchylno-przesuwne — to okna o nietypowej (opatentowanej) konstrukcji umożliwiającej korzystanie z okna na dwa sposoby: można je uchylać (w zakresie 0-30 stopni) albo przesuwać (zewnętrzną szybę można obrócić w stronę pomieszczenia, dzięki czemu mycie staje się niezwykle łatwe i komfortowe).

Jeżeli Twój dach jest płaski, wybierz specjalne okna na dach płaski, które są dostępne w różnych rozmiarach oraz kształtach. Według prawa budowlanego każdy budynek o dwóch lub więcej kondygnacjach nadziemnych musi mieć w swoim dachu zamontowany także wyłaz dachowy. Bezpieczne wyjście na dach musi być zapewnione przynajmniej z jednej klatki schodowej. Wyłaz umożliwi wygodne i bezpieczne dostanie się na dach, na którym trzeba przeprowadzić prace remontowe lub zamontować albo naprawić różne urządzenia techniczne (np. anteny satelitarne czy panele fotowoltaiczne).

Jakie są największe zalety okien dachowych?

Najważniejszą funkcją okien dachowych jest wprowadzanie na poddasze naturalnego światła słonecznego. Dzięki nim strych staje się przyjazną przestrzenią, w której można wygodnie funkcjonować. Dodatkowo okna te skutecznie wspomagają wentylację. Zimą takie okna pomagają utrzymać na poddaszu ciepło, gdyż dzięki nim wnętrze szybciej się nagrzewa. Latem, aby móc utrzymać przyjemną temperaturę, warto wyposażyć je w specjalne rolety lub markizy zewnętrzne, które po zasunięciu będą chronić wnętrze przed przegrzaniem.