Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 27, 2021 in Remonty i budowa |

Najczęstsze błędy przy zakładaniu ogrodu.

Najczęstsze błędy przy zakładaniu ogrodu.

Już na etapie projektowania ogrodów wielu z nas popełnia mnóstwo błędów, przez które narażamy się na koszty i stres. Warto więc poświęcić chwilę uwagi i nasze pomysły skonfrontować z rzeczywistością, zanim urealnimy je.

Wśród najczęściej wymienianych błędów jest sadzenie pojedynczych egzemplarzy roślin. Ilość atrakcyjnych roślin, jakie oferują nam szkółki, jest ogromna i często bardzo trudno inwestorowi zdecydować się na kilka gatunków. Właściciele ogrodów więc na potęgę starają się upchnąć na niewielkich powierzchniach sporo roślin. Pojedyncze nasadzenia są chaotyczne i nawet jeśli są dobrane kolorystycznie lub pod względem pokroju, to nie tworzą całości. O wiele lepiej wyglądają nasadzenia roślin tego samego gatunku, a nawet odmiany, w grupie. Unikamy w ten sposób różnic w czasie zakwitania, a także łatwiej nam kontrolować zapotrzebowanie roślin na wodę i składniki odżywcze. Dzięki temu mniej uwagi musimy poświęcić takim grupom, gdyż nie rozróżniamy ich na poszczególne rośliny. Oczywiście postawmy na rośliny odpowiednie do danego stanowiska. Nie próbujmy na siłę roślinkę cieniolubną zasadzić w słońcu, nawet jeśli jest to nasza wymarzona roślinka, a nigdzie nie mamy dla niej odpowiednich warunków.

Kolejnym błędem jest sadzenie roślin niewielkich. Bazą każdego pięknego ogrodu są drzewa. To szkielet naszych zielonych zakątków. Nawet jedno drzewo jest w stanie zmienić krajobraz. Postawmy w tym przypadku na większe okazy. Nawet jeśli wydaje nam się, że koszt jest spory, to efekt zaskoczy nas pozytywnie. Rośliny wieloletnie jak byliny i krzewy możemy dosadzać systematycznie, a nawet z czasem samemu rozmnażać rozszerzając rabaty. Drzewa jednak wymagają od nas zdecydowanych decyzji i aby później nie irytować się długo rosnącym drzewem, stwórzmy sobie natychmiastowy efekt, stosując okazy, których wysokość ma minimum 3 metry lub więcej.

Do częstych błędów zaliczyć też można zakładanie trawnika. Zwykle coraz więcej osób podejmuje się przygotowania trawnika samodzielnie. Jeśli widzimy, że nasza ziemie nie jest odpowiednia pod trawnik, lub występują u nas cykliczne podtopienia czy okresowe susze to od razu powierzmy temat profesjonalnym firmom. Szkoda naszych nerwów, czasu, sił i pieniędzy, a firma ogrodnicza zrobi to profesjonalnie i szybko. Koszt założenia profesjonalnie trawnika jest spory, ale w trudnych terenach założony samodzielnie trawnik nigdy nie będzie cieszył oka jak ten, który powstanie pod okiem profesjonalisty. Poza tym wciąż będziemy starali się udoskonalać naszą pracę poprzez nawożenie, wertykulację, nawadnianie i ostatecznie koszt może przewyższyć ten, który na początku wydawał nam się ogromny, w przypadku profesjonalistów.

Podsumowując, przede wszystkim więc zróbmy plan i listę roślin. Zacznijmy od nasadzeń drzew. Następnie skupmy się na rabatach, które będą zbiorem kilku czy kilkunastu identycznych roślin. Zwróćmy uwagę na ogrody sąsiadów. Co rośnie u nich dobrze, a co marnie. Inspirujmy się też miejscem, gdzie jesteśmy. Rodzime na danym terenie gatunki lepiej poradzą sobie, niż egzotyczne rośliny. Dopytujmy osoby, które znają się na ogrodach. Nie bójmy się też wypytywać w szkółkach. Sprawdzać fora internetowe i oglądać poradniki. Jednym słowem pomyślmy dwa razy, a zróbmy raz. I nie zniechęcajmy się, pracy przed nami sporo, ale efekt będzie niesamowity.