Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 24, 2023 in Remonty i budowa |

Jakie koparki najlepiej operują na niewielkich przestrzeniach?

Jakie koparki najlepiej operują na niewielkich przestrzeniach?

Koparki mogące operować na niewielkich przestrzeniach są niezastąpione podczas wielu robót ziemnych. Popularność takich maszyn rośnie m.in. z uwagi na pojawiającą się coraz częściej konieczność prowadzenia prac na obszarach gęsto zabudowanych. Niewielkie i zwrotne koparki przydadzą się również podczas budowy obiektów i innych robót na niewielkich działkach.

Minikoparki i ich krótka charakterystyka

Urządzeniami, które z powodzeniem można zastosować na niewielkich przestrzeniach, są minikoparki. To maszyny budowlane o stosunkowo niewielkich rozmiarach i masie nieprzekraczającej 15 ton. Dzięki niewielkiej wadze i niedużym gabarytom minikoparki są łatwe w transporcie, co ogranicza koszt prowadzenia prac. Jak tłumaczą eksperci producenta maszyn budowlanych XCMG, urządzenia te charakteryzują się niewielkim promieniem obrotu, dzięki czemu znajdują zastosowanie nawet na bardzo ograniczonej przestrzeni.

W tych kilkutonowych urządzeniach można zastosować gumowe gąsienice, które ograniczają negatywne oddziaływanie maszyny na podłoże. Podobnie jak ich wielkogabarytowe odpowiedniki, również minikoparki gąsienicowe mogą zostać wyposażone w różne rodzaje osprzętu. Montuje się w nich m.in. klasyczne łyżki do wykopów, ale i młoty wyburzeniowe, podnośniki czy widły do palet. Wyposaża się je również w narzędzia brukarskie i ogrodnicze, nożyce, świdry bądź chwytaki.

Gdzie wykorzystuje się minikoparki?

Jak wspomnieliśmy, minikoparki gąsienicowe doskonale sprawdzają się podczas prac prowadzonych na terenach miejskich. Niektóre maszyny wyposażone zostały w silniki elektryczne, co zmniejsza emitowany przez nie hałas oraz zanieczyszczenia powietrza. Dzięki temu mogą bez przeszkód pracować na obszarach zabudowanych. Te kompaktowe maszyny wykorzystuje się m.in. do wykopów pod nowe instalacje wodne, gazowe czy elektryczne, ale również podczas modernizacji lub naprawy takich sieci.

Minikoparki doskonale sprawdzają się także przy budowie dróg osiedlowych i chodników czy podczas układania kostki brukowej. Te niewielkie urządzenia przydadzą się też, gdy trzeba wykonać paskowy lub liniowy system odwodnienia budynków oraz przy wykopywaniu rowów melioracyjnych. Na działkach prywatnych minikoparki wykorzystuje się do wykopów pod baseny, oczka wodne, zbiorniki szamba lub wody opadowej, a także elementy przydomowych oczyszczalni ścieków czy gruntowych pomp ciepła.