Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 21, 2023 in Remonty i budowa |

Jak dobrać wymiar blachodachówki?

Jak dobrać wymiar blachodachówki?

Obliczenie ilości blachodachówki niezbędnej do pokrycia dachu nie jest skomplikowane. Możesz to zrobić samodzielnie, bez specjalistycznego oprogramowania. Wystarczy, że znasz wymiary dachu i arkuszy materiału, który oferuje wybrany producent. Dowiedz się, jak wykonać obliczenia. Doradzamy też, czym kierować się przy wyborze konkretnego modelu blachodachówki – ciętej na wymiar lub modułowej. 

Jakie wymiary należy uwzględnić przy obliczaniu ilości blachodachówki?

Zdecydowanie najszybciej obliczysz ilość materiału pokryciowego na dach prosty jednospadowy lub dwuspadowy. Jest to szczególnie łatwe w sytuacji, w której odległość kalenicy od okapu nie przekracza maksymalnej długości arkusza blachodachówki, którą oferuje wybrany przez Ciebie producent.

Przykład: połać dachowa ma długość 4 m i szerokość 11 m. Maksymalna długość arkusza blachodachówki to 4 m, przy szerokości użytkowej 1,1 m. Do pokrycia potrzeba dokładnie 10 arkuszy blachodachówki (11 m : 1,1 m) o długości 4 m każdy. W takim przypadku montaż będzie bezstratny.

Nie jest też problemem szacowanie ilości blachodachówki modułowej. Jeżeli zabraknie materiału, to możesz dokupić potrzebną liczbę arkuszy, często bez zbędnej zwłoki (jeżeli odpowiedni kolor i model sprzedawca ma na stanie). Jest to tym łatwiejsze, że moduły mają powierzchnię około 1 m2 i przy niewielkich ilościach można je przewieźć nawet samochodem osobowym.

Jakich błędów unikać przy wyborze typu blachodachówki?

Do obliczeń zawsze stosuj szerokość użytkową arkusza (z uwzględnieniem koniecznego zakładu), a nie całkowitą, a tym bardziej nie szerokość wsadu (przed tłoczeniem blachy). O innych błędach przy wyborze blachodachówki mówi doradca klienta reprezentujący firmę Hanbud, producenta pokryć z blachy powlekanej:

– Przy dachach prostych bardziej ekonomiczna jest blachodachówka w arkuszach ciętych na miarę. Jednak jej zastosowanie na dachu wielospadowym, kopertowym czy mansardowym oznacza dużą ilość odpadów. W takiej sytuacji łatwiejsza w instalacji i wydajniejsza będzie blachodachówka modułowa.

Jeżeli chcesz mieć pewność, czy Twoje obliczenia są dokładne, a wybór typu blachodachówki właściwy, zasięgnij porady specjalistów. Sprzedawcy pokryć dysponują oprogramowaniem do obliczania ilości i planowania rozmieszczenia arkuszy blachodachówki.