Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 14, 2017 in Nie tylko dom |

Sprawdź swój adres IP

Sprawdź swój adres IP

Czy wiesz, co to takiego adres IP? Jest to numer identyfikujący urządzenie, za pomocą którego łączysz się do sieci. Tyle wie większość osób i mało kto zastanawia się, skąd wziął się ten numer i czemu służy.

Czym jest IP?

Skrót IP pochodzi od angielskich słów Internet Protocol, oznaczających protokół internetowy. Jest to jeden z tak zwanych protokołów komunikacyjnych, które zawierają w sobie wszelkie reguły, jakie muszą być przestrzegane, przez urządzenia podłączone do danej sieci, zarówno lokalnej (np. osiedlowej, w miejscu pracy czy innych lokalizacjach skupiający niewielu użytkowników), jak i globalnej (czyli Internetu, z którego korzystają niemalże wszyscy). Przestrzeganie tych reguł jest niezbędne, aby w sieci łączyć się z innymi urządzeniami i wymieniać między sobą dane.

Moje IP adres – jak go sprawdzić?

Jeśli chcesz sprawdzić, jaki numer IP został przypisywany konkretnemu połączeniu, z którego korzystasz nie potrzebna jest żadna specjalistyczna wiedza z zakresy informatyki. Taką informacje sprawdzić można bowiem na jednej w mnóstwa stron internetowych, które właśnie w tym celu zostały stworzone. Adres IP jest nam ujawniany bezpośrednio po wejściu na taka stronę.