Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 12, 2020 in Nie tylko dom |

Palazzo di forteca w świętokrzyskim

Palazzo di forteca w świętokrzyskim

Zamek został wykonany w stylu palazzo di forteca, co w rzeczywistości oznacza pewien typ architektury zakładający tworzenie pałaców, ale z mocno zaakcentowanymi elementami obronnymi. Nazwa wywodzi się z Włoch, ponieważ to właśnie tam się narodził w złotym okresie renesansu. Obecnie każdego roku zamek odwiedzany jest przez turystów z całego świata, ale jak każdy zamek posiada pewnego rodzaju tajemnice, które jeszcze bardziej podkreślają jego wyjątkowość i intrygują wszystkich przyjezdnych.

Krzyżtopór i jego mniej znane strony

Zamek Krzyżtopór tajemnice wzbudza zainteresowanie wszystkich gości. Wieloletnie budowla z elementami obronnymi musi posiadać swoje sekrety. Podstawową kwestią, którą należy wyjaśnić jest nazwa zamku, która początkowo brzmiało nieco inaczej, bo “Krzysztopór”, co poniekąd miało mieć związek z pomysłodawcą i głównym inicjatorem Krzysztofem Ossolińskim. Dopiero później uznano, że lepszym rozwiązaniem będzie nazwa posiadająca w nazwie “krzyż”, czyli najważniejszy symbol katolików oraz topór, który z kolei był symbolem herby rodziny Ossolińskich.

Legendy związane z zamkiem

Każdy zamek doczekał się swojej legendy, choć w przypadku Krzyżtopora istnieje wiele niewyjaśnionych dotąd i niezweryfikowanych historii. Legendy i innego rodzaju przesłanki mówią, że pod zamkiem znajdowało się podziemne przejście łączące zamek z pobliskim Ossolinem. Zanotowano również ciekawą historię, kiedy to odgłosy wskazujące na przyjazd wielkiej liczby gości lub wrogów obudził rodzinę Ossolińskich. Tymczasem przed zamkiem pojawił się samotny rycerz, który miał zniknąć chwilę później. Wkrótce po tej sytuacji do rodziny dotarły informacje o tragicznej śmierci syna Ossolińskiego. Od tego czasu podobno raz na jakiś czas można dostrzec w okolicy sylwetkę samotnego rycerza, który niestety był zwiastunem smutnej wiadomości. Miejsce obrosło w jeszcze jedną legendę głoszącą, iż w lochu znajduje się miejsce wypełnione po brzegi skarbami, jednak żeby się do niego dostać należy pokonać potrójne drzwi – żelazne, dębowe i jesionowe.